mercedes w154 silver arrowsМерцедес-Бенц има дълга и славна история в световния автомобилен спорт, отражение на вярата на концерна, че винаги трябва да се бори за първото място. Компанията няколкократно се оттегля поради различни причини, но неизменно се връща, за да запиши нови успехи по световните писти. Предстои още едно, изключително важно за концерна завръщане, което в комбинация с Михаел Шумахер, Нико Розберг и Рос Браун обещава на щутгартци още по-вълнуващи моменти през 2010 г. Всички, които работят за отбора с трилъчевата звезда обаче, намират сили в историята на тима си и постигнатите в миналото триумфи. А те са наистина много.

1955_targa-florio Stirling Moss1903 г. белгиецът Камил Дженаци печели победа за Мерцедес в надпреварата Гордън Бенет в Ирландия.

1908 г. Кристиан Лаутеншлагер печели Гран при на Франция в Диеп, като победата е тройна за Мерцедес - следват го французите Емери и Анрио.

1914 г. 4,5-литровите Мерцедес превземат първите три места на френската Гран при, като победител отново е Лаутеншлагер. Ралф де Палма печели победа за Мерцедес в надпреварата Вандербилт в САЩ.

1915 г. Ралф де Палма печели Индианаполис 500.
1926 г. Рудолф Карачиола извежда Мерцедес до първи успех в Гран при на Германия на пистата Авус до Берлин.

1927 г. Карачиола с Мерцедес S печели Айфелренен, първото състезание на Нюрбургринг.

mercedes-300sl-1952_klenk-kling-panamericana-mexico1930 г. Карачиола става европейски шампион на волана на Мерцедес SSK.

1931 г. Карачиола печели победи в европейския планински шампионат с Мерцедес SSKL.1934 г. Манфред фон Браухич печели Айфелренен с Мерцедес-Бенц W25, създаден, за да отговаря на изискванията за тегло от 750 кг. За да се олекоти автомобилът, през нощта бялата боя е изстъргана до алуминиевия корпус. Това е раждането на Сребърните стрели. Карачиола и Фаджоли печели надпреварите Гран при в Италия и Испания.
1935 г. Мерцедес побеждава в 7 Гран при, Карачиола отново е европейски шампион.

1988_jarama_schlesser-baldi_sauber1936 г. Карачиола печели стартовете в Монако и Тунис.

1937 г. Мерцедес взима 6 победи с Херман Ланг (2), Фон Браухич (1) и Рудолф Карачиола (3).

1938 г. 4 победи за Мерцедес в Гран при, Карачиола отново е с короната на Стария континент.

1939 г. 5 победи за Мерцедес в Гран при, Херман Ланг е новият европейски шампион.

1953 г. Мерцедес-Бенц възобновява участията си в автомобилни състезания след Втората световна война, обявява завръщането си при спортните коли. Херман Ланг и Фриц Рис управляват 300 SL до победата в 24 часа на Ляо Ман, а Карл Клинг е пръв в Карера Панамерикана Мексико.

1954 г. Мерцедес-Бенц триумфално се включва пак във Формула 1 с двойна победа на Хуан Мануел Фанджо и Карл Клинг в Гран при на Франция. Този старт е и дебют за модел W196 с 2,5-литров 8-цилиндров двигател. Фанджо триумфира още 3 пъти и печели световната титла.

1955 г. 6 победи печели Мерцедес-Бенц с W196. Стърлинг Мос за първи път триумфира в Гран при на Великобритания. Фанджо е пръв в 5 надпревари и взима втора корона в световния шампионат с Мерцедес.

Sauber Mercedes C9 19891988 г. Ново завръщане - с швейцарския тим на Заубер при спортните прототипи, като Мерцедес работят с партньорите си AMG и в немския шампионат за туристически автомобили DTM.

1989 г. Мерцедес-Бенц печели титлата при конструкторите в световния шампионат за спортни прототипи, а Жан-Луи Шлесер взима короната при пилотите. C9 е с двоен триумф и в 24 часа на Льо Ман.

1990 г. За втори пореден сезон Мерцедес-Бенц са първи при конструкторите и пилотите в световните серии за прототипи с Жан-Луи Шлесер/Мауро Балди. Младите пилоти на концерна Михаел Шумахер, Хайнц-Харалд Френцен и Карл Ведлингер участват в Група С при спортните модели.

1991 г. Тимът Шумахер/Ведлингер печели победа с С291 на Аутополис в Япония; Мерцедес-Бенц обявява оттеглянето си от спортните прототипи, за да се концентрира върху DTM. Екипът на Заубер се пренасочва към Формула 1.
1992 г. Клаус Лудвиг и AMG са шампиони в DTM с Мерцедес 190 Е.

1993 г. С подкрепата на Мерцедес-Бенц Заубер стават шести в класирането при конструкторите във Формула 1. През същата година Мерцедес обявяват концепцията си за 1994 г.: след придобиването на холдинг в Илмор Енджиниъринг плановете са за покриване на Заубер в F1 (за доставяне на двигатели от страна на щутгартци) и Пенске в американските серии Индикар. Мерцедес празнува 50-а победа в DTM.

1996 Suzuka Franchitti1994 г. Ал Ънсър младши печели Индианаполис 500 с кола на Пенске с мотор на Мерцедес-Бенц. Клаус Лудвиг и AMG триумфират с титлата в DTM с C-class, като пилоти на Мерцедес 11 от 24-е старта. На 28 октомври Мерцедес-Бенц и Макларън обявяват, че са подписали договор за дългосрочно партньорство във Формула 1. Споразумението влиза в сила от 1995 г.

1995 г. Макларън Мерцедес е 4-и при конструкторите във Формула 1 в първата година на сътрудничеството между двете компании. Мика Хакинен печели две втори места - в Италия и Япония. Бернд Шнайдер печели DTM и международния шампионат за туристически автомобили (ITC) с AMG C-класа. Ал Ънсър младши е вицешампион в Индикар.

1996 г. Макларън Мерцедес е отново 4-и при конструкторите в F1. Хакинен се класира 5-и, а Дейвид Култард е 7-и при пилотите. Заедно двамата записват 6 подиума. Шнайдер печели 6 победи в ITC и е вицешампион в сериите.

1997 г. Култард печели Гран при на Австралия и Италия в F1, става 3-и при пилотите в световния шампионат. Хакинен е пръв в Гран при на Европа, а в крайното подреждане е 6-и. С 6 победи в 11 старта AMG-Мерцедес и Бернд Шнайдер печелят шампионата на ФИА GT. В американските серии КАРТ Мерцедес-Бенц печели титлата при производителите с 9 победи в 17 старта.

1998 Monza Hakkinen1998 г. Мика Хакинен и Макларън Мерцедес печелят титлите и при пилотите, и при конструкторите във Формула 1. Финландецът взима 8 победи, а Култард - една, като е трети в крайното подреждане. Клас Лудвиг, Рикардо Зонта и AMG Мерцедес триумфират в GT шампионата с рекордно постижение - 10 победи от 10 надпревари. Грег Муур печели 2 победи в КАРТ с Рейнард с двигател Мерцедес-Бенц.

1999 г. Хакинен за втори път е световен шампион в Гран при с 5 победи. Макларън Мерцедес са вицешампиони при конструкторите. Култард печели две състезания и е 4-и в класирането при пилотите.

2000 г. Макларън Мерцедес и Хакинен са вицешампиони при конструкторите и пилотите в F1. Финландецът взима 4 Гран при, а Дейвид Култард е трети в общото крайно подреждане с 3 успеха. Бернд Шнайдер взима титлата в DTM с 6 победи.

2001 г. Макларън Мерцедес са вицешампиони при пилотите и конструкторите в F1 с Дейвид Култард, а Хакинен е пети в подреждането при състезателите. И двамата пилоти печелят по две победи. Бернд Шнайдер взима втора поредна титла в DTM с 3 победи. С 8 успеха в 10 старта Мерцедес-Бенц отново е най-успешният производител в немските серии за туристически автомобили. Мика Хакинен прекратява активната си спортна кариера във Формула 1 в края на сезона.

2003 Australia Kimi2002 г. Трето място при конструкторите взима Макларън Мерцедес в F1. Култард печели Гран при на Монако и е 5-и при пилотите, а новият му съотборник Кими Райконен се нарежда 6-и. Пилотите на Мерцедес-Бенц в DTM печелят 5 от 10 старта. Шнайдер става вицешампион, а Мерцедес-AMG/Водафон е шампион при отборите.

2003 г. Дейвид Култард печели първата за сезона надпревара в Гран при в Мелбърн, а Кими Райконен записва първия си успех в F1 в Куала Лумпур. Финландецът е вицешампион, а Макларън Мерцедес са трети при конструкторите. Бернд Шнайдер взима четвърта титла в DTM след триумфите си през 1995, 2000 и 2001 г. Пилоти на Мерцедес-Бенц печелят 9 от 10 старта. В новите европейски серии Формула 3 7 пилоти в 3 отбора се състезават с двигателя на Мерцедес-Бенц М271, като печелят 6 победи от 20 старта. Кристиян Клийн с Мюке и кола Далара Мерцедес става вицешампион и печели престижната надпревара F3 Мастърс на Зандвоорт.

2004 Belgium Kimi2004 г. Кими Райконен печели Гран при на Белгия, както и две втори места на Силвърстоун и в Сао Пауло и трето в Китай. В класирането при пилотите за сезона е 7-и, Макларън Мерцедес са 5-и при конструкторите във Формула 1. Дейвид Култард напуска отбора след 150 старта със сребърните, а Хуан Пабло Монтоя става съекипник на Райконен за следващата състезателна година. Гари Пафет (С-класа AMG-Мерцедес) печели три кръга в DTM. Джейми Грийн става шампион във Формула 3 с Далара Мерцедес. Съотборникът му Александър Према печели победи в престижните надпревари Мастърс на Зандвоорт и в Макау.

2005 г. Отборът на Макларън Мерцедес печели 10 от 19-е старта за сезона, като Кими Райконен е пръв в 7, а Хуан Пабло Монтоя - в 3 състезания. Финландецът и отборът стават вицешампиони за годината във Формула 1. Гари Пафет печели титлата в DTM с 5 победи от 11 старта, докато Жан Алези, Мика Хакинен и Бернд Шнайдер печелят още 3 успеха за Мерцедес-Бенц.

2008 Hamilton2006 г. Макларън Мерцедес е 3-и при конструкторите във Формула 1, Райконен - 5-и, а Монтоя - 8-и в подреждането при пилотите. Колумбиецът преждевременно напуска отбора и на негово място до края на сезона се състезава Педро де ла Роса. В края на годината и Кими Райконен си тръгва от тима. Отборът подписва за следващата състезателна година с вече двукратния световен шампион Фернандо Алонсо и първенеца в GP2 Люис Хамилтън. В DTM Бернд Шнайдер печели пета титла.

2007 г. 8 победи от 17 старта печелят Алонсо и Хамилтън, като и двамата в края на сезона имат еднакъв брой точки - по 109. В DTM Мерцедес-Бенц постига 7 победи в 10 състезания, Бруно Шпенглер е вицешампион в сериите.

2008 г. Люис Хамилтън печели световната титла във Формула 1 с тима на Макларън Мерцедес, като печели 5 от 18-е старта през сезона. В драматичния финал в Бразилия англичанинът триумфира в последния възможен момент, изпреварвайки в последния завой на последната обиколка Тимо Глок, за да заеме пета позиция, достатъчна, за да грабне титлата. Ковалайнен взима първа победа в кариерата си в Унгария и е 7-и в крайното класиране. Макларън Мерцедес са вицешампиони при конструкторите. В DTM пилотите на Мерцедес-Бенц печелят пет от 11 надпревари, като Пол ди Реста финишира втори в подреждането за сезона, а отборът триумфира с титлата при конструкторите.

2009 г. 10 от 17 състезания във Формула 1 са спечелени от болиди с двигатели Мерцедес, като ползващият тези мотори тим на Браун Гран при триумфира с двете световни титли в Гран при. Хамилтън е победител в Унгария, като за първи път в историята побеждава кола със система KERS, а след това печели и в Сингапур, завършвайки сезона на пета позиция. Хейки Ковалайнен е 12-и. В DTM резултатът за Мерцедес е 6 победи от 10 надпревари. В края на годината Даймлер и Аабар Инвестмънтс купуват 75,1% от Браун Гран при и създават Мерцедес Гран при с пилоти Михаел Шумахер и Нико Розберг.
2010 г. историята продължава...благодарение на clubs1.bg